Telo je naš prvi i zapravo jedini dom svakog od nas. Telo je hram naše duše i duha. Duša je skup misli, emocija i volje, a duh skup svesti, intuicije i veze sa Božanskim. Sveto trojstvo tela, duše i duha je tesno povezano, a nijedno od njih se ne bi trebalo posmatrati kao posebna ili odvojena kategorija od drugih.
Joga znači ujedinjenje, mnogi se pitaju sa čime? Kao i za sve drugo, postoje različite intrepretacije sa čime se mi to ujedinjujemo kroz jogu. Mnogi, na prvu, interpretiraju to kao ujedinjenje sa svime što postoji, sa celim svetom i svim bićima.
Joga može biti savršeni alat promene na svim nivoima, kroz asane i njenu filozofiju, a da bismo išli u svet, povezivali se sa njim, prihvatili ga, prvo moramo početi od sebe…Uvek od sebe i naučiti kako sa sobom.
Asane, joga položaji, nam mogu pomoći da ujedinimo, povežemo, sve što je deo nas. Rad sa telom može značajno uticati na razvoj i evoluciju naše duše, u konačnici, i duha.
Dolazimo do srži snage i fleksibilnosti u jogi, u kontekstu joga prakse…
Zamislimo da je reč o dva kraja jednog štapa. Na jednoj strani je snaga, na drugoj fleksibilnost, a u centru je život u miru i zadovoljstvu.
Kako nam fizička praksa može doneti takav život? Izazovima na joga prostirci. Kada kroz svoju joga praksu radimo podjednako na snazi i fleksibilnosti, možemo osnažiti naše slabosti, a negovati naše snage. Vrlo često se promena nastala na joga prostirci prenosi na naš stav prema životu, čineći da on bude pojednako, i snažan i fleksibilan kada treba.
Moje iskustvo sa snagom i fleksibilnošću u jogi se odmotavalo u različitim pravcima i menjalo tokom vremena…
Na prvi joga čas sam došla sa blagom prednošću u fleksibilnosti nego u snazi. No, nije bila podjednaka na svim delovima tela, recimo u leđima ju je bilo više, nego u zadnjoj loži i kukovima. Kako svi prirodnije naginjemo ka onome što nam bolje i lakše ide, tako sam uvek više uživala u joga položajima gde se više radilo na fleksibilnosti nego snazi.
Vremenom sam osetila disbalans u telu, kad ima previše istezanja i fleksibilnosti, a malo snage u joga praksi. Bila sam podložnija povredama jer nije bilo mišića, koji bi podržali konstantna istezanja. Sve ovo me je navelo da se zapitam na nekim dubljim nivoima – Zašto toliko ne volim joga položaje snage? Zašto imam otpor prema njima?
Moja analiza nije ostala samo na ovim pitanjima…Takođe, sam shvatila da manjak snage u telu ima itekako veze sa manjkom snage u volji i sposobnosti da se prevladaju određene životne situacije. Osvrnula sam se i na drugi, pomenuti, kraj štapa – fleksibilnost. Postalo mi je jasno gde sam bila previše fleksibilna u odnosima sa ljudima, zbog nemogućnosti da postavim jasne emocionalne granice.
Svakako bih naglasila, da nisam sedela ispod drveta i beskonačno razmišljala kako bih došla do zaključaka, nego se to pojednako odvijalo sa svakodnevnom joga praksom, kojoj sam se okrenula radi balansa – ashtanga jogi.
Kroz ashtangu nije bilo načina da izbegnem položaje snage, a kako volim izazove, otvorila sam se da sagledam svoju unutrašnju snagu kroz ogledalo asane. Tako sam radila (radim i dalje, jer sve je u procesu) da budem snažnija u svom telu.
Postoji neka lepota u tome, kad kroz joga praksu ne daš sebi da padneš iz asane ili kad skupiš poslednji atom snage da se podigneš kad si pao. Svaki put malo pobediš sebe i postaneš jači.
Kažu, kad izlažemo sebe namerno izazovnim asanama na prostirci, proizvodimo u telu mini stresove, koji nas ustvari pripremaju za sve što život nosi. Kada se “ne damo” u asani, nećemo odustati ni u životu. Rad sa snagom, kroz joga praksu, mi je zaista doneo pravu unutrašnju transformaciju, mnogo veću snagu i odlučnost u životu.
Kod nekih ljudi je obrnuto, snaga je lakša od fleksibilnosti u praksi. Recept je svakako isti – težnja balansu.
Balans u telu i duhu se postiže izazovom, tako što izazivamo tanane i neistražene delove sebe. To su momenti kada joga postaje trasformativna… Kada se menjamo prvo na prostirci, a onda i van nje.
Svaki dan je nova prilika za balans u sebi i sa svetom oko nas. Putem joge, ujedinjuju se telo, duša i duh našeg bića, a tako sve naše snage postaju fleksibilne, a sve fleksibilnosti snažne…
Podelite sa mnom… Kakva su vaša iskustva? Da li ste više snažni ili fleksibilni? Da li Vam je joga pomaže da se izbalansirate?
Budite dobro i vežbajte jogu, na prostirci i van prostirke. 😉
Namaste,